Dračí soud

13/11/2023

Karta Soudu v tarotu keltských draků je velmi zajímavá.


V klasickém tarotu se zjevuje anděl, který vede duši k uvědomění, prozření, možná dokonce spasení. Zde vidíme draka, který pomáhá nemohoucímu nemocnému muži, aby se uzdravil.


Anděly většinou vnímáme jako nadpozemské, světelné a nedotčené bytosti, zatímco tady máme draka - mýtické stvoření, dalece vzdálené od klasického pojetí nebeského anděla. Přesto bych nevybrala někoho lepšího než draka, aby ztvárnil podstatu andělské bytosti. Oba vidí náš svět z nadhledu. Oheň, který drak chrlí, bývá symbolem očisty a spálení všeho nepotřebného (andělé bývají zobrazování s planoucím mečem). Spousta lidí si myslí, že neexistují.


Na východě je drak považován za nejposvátnější zvíře, zatím na západě je symbolem zla. Znáte všechny ty pohádky, které končí přemožením draka? Není to jen alegorie, kdy pomocí své odvahy a síly přemůžeme všechen strach a stíny v sobě?


Přesně to je symbol karty Soudu, ve které náš anděl strážný dohlíží na to, abychom se zbavili pout všeho, co už nám neslouží a šli dále, svobodní a volní, jako ten drak.